Wirtualny bliźniak

Nasza codzienność kształtowana jest przez wiele czynników o różnym znaczeniu. Obecnie kluczową rolę odgrywa postęp technologiczny – w trakcie tego nieustającego procesu cały czas pojawiają się nowe pomysły, innowacje. Jedną z takich koncepcji jest tzw. ,,wirtualny bliźniak” (ang. ‘digital twin’). Brzmi jak projekt z dziedziny bioinżynierii i robotyki rodem z cyberpunkowej opowieści? Przekonaj się, czytaj dalej!

Na czym dokładnie polega?

Upraszczając, jest to wirtualna reprezentacja obiektu, procesu lub systemu, która zachowuje dokładnie te same cechy co oryginał i de facto jest jej cyfrowym duplikatem. Tworzona jest przy użyciu różnych narzędzi służących do symulacji i modelowania cyfrowego. Takie połączenie pozwala na kontrolę działania ,,bliźniaka’’ i wprowadzanie modyfikacji w czasie rzeczywistym. Pozwala to testować pomyły zmian redukując, bądź eliminując, koszty takiej próby w rzeczywistej lokalizacji.

Technologia ,,cyfrowego bliźniaka” jest w stanie ułatwić optymalizację i zainicjować transformację wielu branż i środowisk im towarzyszących – jako, iż jest to narzędzie, to sposób jego wykorzystania ogranicza jedynie wyobraźnia użytkownika.

Poprzez tworzenie wirtualnych odwzorowań funkcjonujących, złożonych systemów, łatwiejszym staje się dostęp do nich. Pozwala to na poszerzenie potencjalnego grona użytkowników, bez potrzeby organizowania obszernych szkoleń czy poszukiwania najwybitniejszych ekspertów. Dzięki temu więcej ludzi jest w stanie odnosić korzyści płynące z użytkowania takiej technologii. Pamiętajmy jednak, by ze wszystkiego korzystać z rozwagą i tworząc systemy oparte na odpowiedzialnym, etycznym podejściu.

Wszystkich zainteresowanych tematem ,,wirtualnego bliźniaka’’, jego historii i potencjalnych zastosowań, serdecznie zapraszamy do przeczytania pełnego artykułu, do którego link znajduje się poniżej:

czytaj dalej…