Najczęściej poszukiwani pracownicy w IT i najczęściej wyszukiwane stanowiska w branży

Platforma the:protocol, która zajmuje się rekrutacją w branży tech, przedstawiła zestawienie „Protokół rynku pracy IT Q1 2022”, w którym podsumowuje najważniejsze trendy na rynku pracy IT w pierwszym kwartale 2022 roku.

Czego szukali kandydaci?

Najczęściej wpisywanymi frazami przez osoby szukające zatrudnienia w IT były: tester gier, tester manualny, tester, tester oprogramowania – stanowiły one 11,6% wszystkich wyszukiwanych słów kluczowych. Inne popularne słowa kluczowe to: frontend developer, data scientist i scrum master.

Jeśli chodzi o lokalizację, to największym zainteresowaniem cieszyły się oferty z Warszawy i te oferujące pracę zdalną.

To częściowo pokrywa się z tym, co oferowały firmy. Jak wynika z analizy, na przestrzeni pierwszego kwartału można zauważyć nieznaczną zmianę, jeśli chodzi o tryb proponowanej pracy. Na początku roku przeważały oferty pracy zdalnej, a pod koniec marca większość oferowała już tryb hybrydowy.

Kogo najczęściej szukali pracodawcy?

Najczęściej poszukiwani byli specjaliści średniego szczebla (aż 65% ofert) i seniorzy (25 %), a wymagane od nich technologie, narzędzia i języki programowania to głównie: Linux, SQL, Python, JavaScript i Docker.

Niestety odnotowano również spadek liczby ofert dla juniorów. Co potwierdza tezę, że osobom początkującym coraz trudniej jest wejść na rynek. Pracodawcy szukają osób z udokumentowanym doświadczeniem i często nie dają szansy dopiero startującym osobom, nie dostrzegając ich potencjału.

Żeby zmienić tę sytuację powstała np. Akademia Envelo https://www.envelo.pl/aktualnosci/rusza-kolejna-edycja-akademii-envelo/ , która ma na celu szlifowanie młodych talentów i pomoc w rozpoczęciu kariery pod okiem doświadczonych mentorów.

Jeśli interesuje Was wejście do branży, zaglądajcie regularnie do aktualności, gdzie będziemy informować o kolejnych edycjach Akademii.