Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Rada ministrów przyjęła projekt Ustawy

Internet jest już stałym elementem naszego życia i coraz więcej spraw załatwiamy online – również tych urzędowych. Dlatego niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, która zapewni bezpieczeństwo danych.

„W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł” – zapowiedział Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

W początkowym okresie powstaną 3 centra przetwarzania, które będą elementem infrastruktury krytycznej i zapewnią zwiększenie możliwości administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych.

„Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne, będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe” – dodaje minister Cieszyński.

Centra w dużej części będą zasilane energią z OZE (odnawialnych źródeł energii), dzięki czemu będą przyjazne środowisku.

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/podnosimy-bezpieczenstwo-danych-obywateli–rada-ministrow-przyjela-projekt-ustawy