Przestawiamy zegarki!

UWAGA! Ostatnie dni żeby się wyspać! Już z 26 na 27 marca przestawimy nasze zegarki na czas letni!

Zmiana czasu zimowego na letni w 2022 roku odbędzie się w nocy z 26 na 27 marca. 

Zegarki przestawimy o godzinę do przodu (z 02:00 na 3:00), czyli będziemy spać o godzinę krócej. Zmiana czasu już od dawna budzi sporo dyskusji nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Senat opowiedział się niedawno za wprowadzeniem na stałe czasu letniego w całym kraju.

W Polsce do 1995 roku czas letni był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Zmiany czasu miały spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin w 1784. Jednakże humorystyczna wymowa tego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej).

W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w unijnych państwach od roku 2021, jednak Rada Unii Europejskiej wciąż proceduje dalsze działania w tej sprawie.