Powrót do szkoły

Już jutro dzieci wracają do szkół. O czym warto pamiętać?

Po wakacyjnej przerwie przyszedł moment, kiedy trzeba wrócić do szkół. W związku z tym przygotowaliśmy kilka informacji, o których warto pamiętać.

1. Dobry Start

Pamiętajcie, że możecie złożyć wniosek o dopłatę do wyprawki szkolnej.

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj: https://www.envelo.pl/aktualnosci/dobry-start/

2. Wybór plecaka i wyposażenia

Warto zwrócić uwagę na plecak, z którym dziecko będzie chodziło do szkoły. Nieodpowiednio dobrany lub źle noszony może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. O czym trzeba pamiętać?

  • waga plecaka z zawartością nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka
  • ciężar musi być rozłożony symetrycznie
  • plecak powinien mieć szerokie, regulowane szelki
  • tornister powinien mieć usztywnioną tylną ścianę (tę, która przylega do pleców)
  • dużym plusem będzie możliwość spięcia szelek z przodu – na klatce piersiowej
  • do plecaka wkładajcie tylko niezbędne rzeczy
  • wybierzcie lekkie wyposażenie plecaka – zeszyty w miękkich okładkach, śniadaniówka z lekkiego materiału

3. Strój na WF

Pamiętaj o oddzielnym stroju na WF. Sprawdźcie czy nie krępuje on ruchów i czy dziecko czuje się w nim swobodnie w trakcie biegania, skakania, skłonów i innych pozycji, które może przybrać w trakcie ćwiczeń. Ważne są też buty, które będą dobrze trzymały stopę i zapewniały odpowiednią amortyzację.

4. Pożywne drugie śniadanie

Postaraj się zapewnić dziecku zdrowe przekąski, które będzie mogło zjeść w przerwie między lekcjami. Muszą to być rzeczy, które wytrzymają kilka godzin w plecaku i które nie tracą na jakości jedzone ‘’na zimno”. Niech dostarczą odpowiednią dawkę energii, tak potrzebną podczas dorastania i nauki.

Upewnij się jednak, że śniadaniówka twojego dziecka nie składa się z samych słodyczy i nadmiaru cukru pod innymi postaciami – np. zamiast soku, zapewnij dziecku wodę (można dorzuć do niej trochę owoców lub ziół dla smaku).

Najlepiej zaangażuj dziecko do przygotowywania śniadaniówki – niech pomoże wybierać jej zawartość. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że znajdą się w niej potrawy, które twoja pociecha zje ze smakiem, zamiast oddawać komuś innemu lub wyrzucać.