Noc Perseidów

Wyjątkowy spektakl na niebie

Wyjątkowy spektakl na niebie

Noc z 12 na 13 sierpnia będzie nocą spadających gwiazd. Czym w ogóle są białe rozbłyski na niebie, które nazywamy „spadającymi gwiazdami”?

„Spadające gwiazdy” są to meteoroidy (meteory), czyli niewielkie fragmenty materii kosmicznej, które kończą żywot w atmosferze ziemskiej. Meteoroidy krążą wokół Słońca po ustalonych orbitach, kiedy ich orbita przecina orbitę Ziemi, możemy podziwiać niezwykłe zjawisko strumienia meteorów.  https://mz.pan.pl/pl/spadajace-gwiazdy/

Te które obserwujemy w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia nazywamy Perseidami. Jest to jeden z najregularniejszych rojów meteorów, a jego największa aktywność przypada właśnie na noc z 12 na 13 sierpnia – w ciągu godziny może się ich pojawić nawet 150.

Spadające gwiazdy możemy obserwować „gołym okiem”- najlepiej znaleźć do tego jak najmniej oświetlone miejsce, dlatego jest to idealna okazja do wypadu za miasto lub weekendu na Mazurach. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, znajdźcie odpowiednie miejsce w mieście. Np. w Warszawie polecamy wybrać się do Centrum Nauki Kopernik, które na tę okazję przygotowuje teleskopy, leżaki, a nawet oprawę  muzyczną i foodtrucki. Żeby ułatwić obserwowanie Perseidów, zgaśnie część okolicznych iluminacji i lamp.

Trzymajmy tylko kciuki za bezchmurne niebo tej nocy ?