NOC PERSEIDÓW – w nocy między 12 a 13 sierpnia spójrz na niebo….

Noc Perseidów, znana również jako Maksimum Perseidów, to zjawisko astronomiczne, w którym na niebie można zaobserwować intensywny rój meteorów zwanych Perseidami.

Noc Perseidów, znana również jako Maksimum Perseidów, to zjawisko astronomiczne, w którym na niebie można zaobserwować intensywny rój meteorów zwanych Perseidami. To jedno z najpopularniejszych i najbardziej oczekiwanych zjawisk astronomicznych przez miłośników nieba.
Perseidy są rojem meteorów związanych z kometą Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia przecina orbitę komety w swojej podróży wokół Słońca, cząstki pyłu i drobne fragmenty zostawione przez kometę spadają w atmosferę i spalają się, tworząc błyskające ślady na niebie, czyli tzw. meteory.
Noc Perseidów jest szczególnie intensywna, ponieważ wtedy Ziemia przechodzi przez gęsty obszar pyłu i detrytusu pozostawionego przez kometę Swift-Tuttle. To powoduje znacznie większą liczbę meteorów na godzinę niż zwykle. W czasie szczytu, który przypada na koniec lipca lub na początek sierpnia, można zobaczyć nawet kilkadziesiąt meteorytów na godzinę, jeśli warunki obserwacyjne są dobre.

Aby obserwować Perseidy, warto wybrać się z dala od źródeł sztucznego światła, aby nieco się oddalić od miejskiego światła i poprawić widoczność. Najlepsze jest obserwowanie w nocy, kiedy niebo jest ciemne i nie ma zakłóceń.

Noc Perseidów to doskonała okazja do zorganizowania nocnego pikniku lub wyjścia na obserwację razem z przyjaciółmi lub rodziną. To magiczne zjawisko, które zachwyca zarówno miłośników astronomii, jak i zwykłych ludzi ciekawych tajemnic nieba.