Jak odpoczywać?

Urlop dwa razy w roku i weekend za miastem – czy to wystarczy, żeby się zregenerować?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż odpoczywanie. Niestety w rzeczywistości okazuje się, że wiele osób ma problem z tym, żeby się zregenerować. Znacie to uczucie, kiedy po weekendzie wracacie do pracy jeszcze bardziej zmęczeni, niż opuszczaliście ją w piątek? Albo wracacie z urlopu, ale wasze baterie są naładowane tylko w 20%, a nie tego się spodziewaliście po 2 tygodniach na plaży.

Jak odpoczywać, żeby faktycznie się zregenerować? To też sztuka.

Codzienny relaks dla głowy

Po pierwsze, odpoczynek to nie jednorazowa akcja. Nie wystarczy, że pojedziesz na urlop, żeby nadrobić długotrwałe przemęczenie. Ważne, żeby relaks był stałym elementem w Twoim życiu.

Pamiętaj, że odpoczynku potrzebuje i ciało i głowa. Ciągle jesteśmy wystawiani na ogromną ilość bodźców. Napływające informacje, hałas, kolorowe ekrany, pospiech – nasz mózg nie ma z nami lekko, dlatego zadbaj też o niego. Postaraj się znaleźć w ciągu dnia chwilę, kiedy pobędziesz w ciszy, bez telefonu w ręku i uspokoisz gonitwę myśli. Znajdź swój sposób na wyciszenie, nie musisz się sugerować tym co akurat jest modne – w jednym sezonie będzie to medytacja, w innym joga, a jeszcze w następnym seanse floatingu. Warto próbować różnych rozwiązań, ale jeśli okaże się, że unosząc się na wodzie w zamkniętej kapsule dostajesz ataku paniki, poszukaj czegoś innego. 

Ciało w ruch

Relaksu potrzebuje też ciało, ale nie zawsze będzie on oznaczał leżenie na kanapie. Jeśli większość dnia spędzasz siedząc przy biurku, wolne chwile wykorzystaj na rozruszanie się. Dobierz taką formę treningu, która odpowiada Twoim możliwościom i sprawia przyjemność. Nie rzucaj się od razu na przygotowania do maratonu, zacznij od codziennych spacerów. Jeśli nie lubisz biegać, nie zmuszaj się, jest wiele innych form aktywności. A jeśli planujesz zacząć przygodę z siłownią, skorzystaj z pomocy doświadczonego trenera personalnego, żeby uniknąć kontuzji i większych problemów zdrowotnych.

Sport jest dla wielu dobrym rozwiązaniem na walkę ze stresem, pozwala rozładować emocje i podnosi poziom endorfin, ale to nie znaczy, że im więcej sportu tym lepiej.

Sen i zdrowa dieta

Poza codzienną chwilą dla siebie, ważne są też inne dobre nawyki. Sen i zdrowa dieta to podstawa. Oczywiście we wszystkim zachowuj równowagę. Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zjesz fast fooda, czy pójdziesz później spać, ale niech to nie będzie norma. Codziennego niewysypiania się nie nadrobisz podczas weekendu, dlatego dbaj o to, żeby kłaść się odpowiednio wcześnie. Jeśli mimo to zaśnięcie zajmuje Ci dużo czasu, postaraj się ograniczyć patrzenie w telefon w łóżku, czy oglądanie telewizji. Problemem może być też zjedzony zbyt późno posiłek, zaplanuj kolację na 2 godziny przed pójściem spać i niech to nie będzie ciężki, tłusty posiłek.

Zaplanuj dzień tak, żeby jeść regularne posiłki. Jeśli masz problem ze zmieszczeniem pięciu w ciągu dnia, możesz zostać przy trzech większych. Pamiętaj o odpowiedniej ilości warzyw w diecie i zbilansowaniu ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. Nie ograniczaj kalorii zbyt mocno, ponieważ może to skutkować ciągłym uczuciem zmęczenia i nie rezygnuj z węglowodanów, jak sugerują niektóre „diety cud”, są one paliwem dla mózgu.

Pamiętaj, że dbanie o relaks, to ważny element dbania o zdrowie.

Autor: Olga Najdowska