Envelo i Polska Federacja Scrabble

Mamy przyjemność poinformować, że Envelo zostało partnerem strategicznym Polskiej Federacji Scrabble.

Scrabble to najpopularniejsza gra słowna na świecie, która przyciąga wszystkich ceniących intelektualną rozrywkę i rywalizację sportową. Zapewnia nie tylko dobrą zabawę, ale też pomaga poszerzyć słownictwo i zakres wiedzy.

W Oficjalnym Słowniku Polskiego Scrabblisty znajduje się ponad 2,5 miliona wyrazów – od najkrótszych dwuliterowych, po piętnastoliterowe (na tyle pozwala plansza). Wśród 126 dwuliterowych znajdują się tak nieoczywiste wyrazy, jak: hm, ód, yy, natomiast te trzyliterowe, a jest ich 1494, większość zapalonych scrabblistów zna na pamięć, ponieważ to one pozwalają tworzyć nowe wyrazy i rozwijać grę.

Wiecie, jakie było najdroższe słowo podczas oficjalnego turnieju?

Spóźniły – ułożone na dwóch polach potrójnej premii słownej. Gracz zgarnął za nie aż 347 punktów. Dla porównania rekordowa średnia ilość punktów w partii na turnieju wynosiła niecałe 470.

Mimo, że gra jest ściśle związana z językiem, co utrudnia rywalizację międzynarodową, to regularnie odbywają się Mistrzostwa Świata po angielsku, francusku, hiszpańsku czy katalońsku. We wszystkich, poza katalońskimi, uczestniczą reprezentanci Polski.

Polska Federacja Scrabble istnieje od 1997 roku i zajmuje się, między innymi, organizacją mistrzostw Polski, trzymaniem pieczy nad turniejami, nadawaniem uprawnień sędziom i prowadzeniem rejestru polskich klubów.

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w oficjalnych rozgrywkach, turnieje scrabblowe odbywają się prawie co tydzień, a start dla debiutantów jest bezpłatny (kalendarz: http://www.pfs.org.pl/kalendarz.php). Gry odbywają się bez podziału na płeć, wiek czy inne kategorie.